Założenia Programu
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.
Finansowe wsparcie otrzymane w ramach programu Laboratoria Przyszłości przeznaczono na zakup sprzętu, nie tylko do pracowni komputerowych, ale także pomocy dydaktycznych, służących rozwijaniu podstawowych umiejętności dzieci oraz młodzieży.
Nasza szkoła w ramach tego programu otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w kwocie 30 000zł.
To z nich zakupione zostały:- drukarka 3D wraz z filamentami oraz szafką i pojemnikami;
- długopisy 3D;
- zestaw Lego Education z akcesoriami;
- kamera cyfrowa;
- laptop multimedialny;
- stacja lutownicza z gorącym powietrzem wraz z akcesoriami;
- mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami;
- bezprzewodowy system mikrofonowy;
- mikrofon nakamerowy - kardioidalny z odsłuchem Synco M3 (mikrofon kierunkowy);
- statyw;
- gimball;
- zestaw Lampa Mini Boom Żuraw Oświetleniowy Softbox+Żarówka fotograficzna;
- laminatora wraz z akcesoriami;
- klocki LEGO Education BricQ Motion Prime oraz Motion Essential;
- klocki konstrukcyjne KNEX różnego typu;
- kuchenka elektryczna z piekarnikiem;
- robot wielofunkcyjny planetarny BOSH;
- zestaw desek do krojenia;
- zestaw noży walcowanych z listwą.
Wyżej wymieniony sprzęt przyczynił się już do unowocześnienia bazy szkolnej i zostanie wykorzystany do prowadzenia zajęć edukacyjnych nie tylko obowiązkowych, ale także dodatkowych, wynikających z chęci rozwijania pasji i zainteresowań naszych uczniów. Będą one mogły być prowadzone przy użyciu najnowszych technologii.
Z całą pewnością pozytywnie wpłynie to również na rozwój naszych uczniów, pozwoli im zdobywać nową wiedzę i umiejętności, spośród których niezwykle cenne i istotne wydają się umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych oraz rozwiązywania złożonych i rzeczywistych problemów, w sposób atrakcyjny, gwarantujący im sukces w dorosłym życiu, a przecież na tym nam najbardziej zależy.
E.G.