Lekcja z ekonomią
Przystępując do programu „Złote Szkoły NBP zadliśmy sobie sprawę, że nasza wiedza na temat ekonomii jest bardzo mała. Jeszcze przed rozpoczęciem zadań projektowych 16 lutego 2023r. została przeprowadzona lekcja warsztatowa z udziałem pracowników banku w Obszy pod hasłem Co robią banki?
Zaproszeni goście wyświetlili prezentację multimedialną specjalnie na tę okazję przygotowaną na temat działalności banków komercyjnych. Następnie uczniowie obejrzeli film animowany ,w którym przedstawione zostały zasady korzystania z bankomatu oraz ostrzeżenia jak przechowywać kartę i pin, aby nie zostać okradzionym. W dalszej kolejności uczniowie praktycznie mogli zobaczyć i sprawdzić jak łatwo przeliczać pieniądze przy pomocy liczarek do banknotów i monet. Z wiedzą ekonomiczna przystąpiliśmy do realizacji zadań programu „Złote szkoły NBP”.W dniach 1 - 21marca 2023r. odbywały się lekcje z ekonomią. Ich celem było rozwijanie i ubogacenie wiedzy uczniów z zakresu działalności Narodowego Banku Polskiego. Były to zajęcia interdyscyplinarne ekonomiczne, łączące tematykę ekonomii z innymi lekcjami informatyki, matematyki, edukacji wczesnoszkolnej, zajęć kreatywnych, języka polskiego i wychowania fizycznego. Dla uczniów klas V-VIII odbyła się lekcja w formie gry terenowej na temat: Bank centralny jako bank emisyjny. Głównym celem tej przeprowadzonej lekcji było uporządkowanie i poszerzenie wiedzy na temat Banku centralnego w kontekście pełnienia przez niego funkcji banku emisyjnego. Korzystając z wizualnej pomocy filmów edukacyjnych na nbpportal.pl . dotyczących wybranych zagadnień ekonomicznych przygotowanych przez NBP uczniowie przygotowywali się do zajęć gry terenowej. Odbyli wirtualna podróż do Mennicy Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zgłębiając zagadnienia ekonomiczne dotyczące emisji znaków pieniężnych takich jak banknoty i monety, które są emitowane w dwóch grupach: jako monety powszechnego obiegu i jako monety kolekcjonerskie oraz zabezpieczeń stosowanych na polskich banknotach obiegowych i kolekcjonerskich. W grze terenowej uczniowie wykorzystywali zdobyte wiadomości w praktyce sprawdzając autentyczności banknotów, a także doskonali umiejętności pracy z różnymi źródłami informacji, wyszukiwania, analizy i selekcji informacji. Uczniowie efektywnie pracowali w grupie pod presją czasu. Zaplanowane zadania były ukierunkowane na przygotowanie praktyczne, a uczniowie pracowali z zaangażowaniem. Dla wielu z nich gra terenowa z ekonomii była ciekawszą alternatywą dla tradycyjnej lekcji. Odbyła się również nietypowa lekcja wychowania fizycznego, na której dziewczyny z pomocą nauczyciela opracowały i zatańczyły układ taneczny do wierszyka ułożonego na lekcji języka polskiego promującego program „Złote szkoły NBP”.
Każdy nauczyciel,
Każdy uczeń chce, zdobyć tytuł Złote Szkoły NBP.
W szkole zapanował jakiś szok totalny ,
wszyscy ogarniają czym jest Bank Centralny.
Mamy kryzys więc zadaniem jest logicznym,
zagłębienie się w temacie ekonomicznym.
Dwie drużyny: Czarna ,Biała staną w szranki,
odpowiedzą na pytanie Czym są banki.
Było to połączenie przyjemnego z pożytecznym wierszyk promujący program „Złote Szkoły NBP” nie tylko został wyrecytowany , ale również wyeksponowany tańcem. Kolejna lekcja ekonomii odbyła się na zajęciach kreatywnych w klasie V. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela zbierali i analizowali informacje z zakresu ekonomii. Analizowali zadania i funkcje Banku Centralnego oraz zadania i rolę zarządu, rady polityki pieniężnej i prezesa Narodowego Banku Polskiego. Dyskutowali jakie zawody mogą wykonywać pracownicy i specjaliści zatrudnieni w Banku Centralnym oraz czym charakteryzuje się specyfika ich pracy. Owocem ich pracy był lapbook, w którym znalazły się ważne informacje o banku centralnym, a także ciekawostki i zadania sprawdzające wiedzę z ekonomii.Kolejna lekcja z ekonomii odbyła się w klasach I-III na temat Czy pieniądze są nam potrzebne? w formie gry terenowej. Głównym celem lekcji było omówienie podstawowych zagadnień związanych z pieniądzem i jego znaczeniem w codziennym życiu.
Uczniowie pracowali w utworzonych drużynach na stanowiskach pracy według mapy gry terenowej. Uważnie słuchali wypowiedzi oraz korzystali z przekazywanych informacji na stanowiskach dlatego bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami problemowymi z sytuacji życiowych, znając będące w obiegu monety i banknoty. Pracowali efektywnie pod presją czasumając rozeznanie, że pieniądze otrzymuje się za wykonaną pracę i że są one konieczne do utrzymanie rodziny.Jak się okazało, o ekonomii można uczyć się już podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Wszystkie lekcje z ekonomii spełniły ważna rolę, ponieważ z relacji zebranych od uczniów po zajęciach wynikało, że w nietypowy, ciekawy i aktywny sposób mieli oni okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat ekonomii i Banku Centralnego. Oczywistym jest, że zagadnienia ekonomiczne mieszczą się w podstawie programowych różnych przedmiotów, a
lekcje wykazały, że o z ekonomii można rozmawiać na zajęciach kreatywnych , na lekcjach języka polskiego, matematyce, a także na zajęciach wychowania fizycznego. Również w bibliotece można wiele dowiedzieć się o świecie ekonomii. Dzieci i młodzież lubią rozmawiać o pieniądzach, a świat ekonomii jest dla nich bardzo ważny. Z pewnością do lekcji z ekonomią wracać będziemy jeszcze nieraz bo podejmowanie działań kształtujących kompetencje ekonomiczne i zarządzanie finansami są bardzo potrzebne w każdym wieku. W przedsięwzięciach programowych dotyczących lekcji z ekonomii zaangażowani byli nauczyciele Marzanna Gutyj, Małgorzata Kupczak, Justyna Szostak, Jadwiga Kowalik, którzy opracowując materiały do lekcji konsultowali się telefoniczne z ekpertami z dziedziny ekonomii .98