• Debata szkolna

        • Inflacja to z pewnością jeden z najczęściej poruszanych tematów ekonomicznych w tym roku  i zarazem trudnym do zrozumienia dla młodych ekonomistów, dlatego drużyna ambasadorów postanowiła zgłębić ten temat w debacie moderowanej.  10 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej  im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach  odbyła się debata hybrydowa  na temat: Inflacja – jaki ma wpływ na nasze życie?  Było to ostatnie zadanie  do realizacji w III edycji programu „Złote Szkoły NBP” pod hasłem Poznajemy Bank Centralny. W roli eksperta z dziedziny finansów i bankowości wystąpiła pani doktor Ilona Skibińska-Fabrowska - dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie. Pani doktor  uczestniczyła w debacie online. Pozostali  zaproszeni eksperci-   Pani mgr Marzena Krzeszowiec i Pan  mgr  Jarosław Antonik- pracownicy  banku PKO w Biłgoraju uczestniczyli stacjonarnie. Oto pytania, na które odpowiadali  eksperci :
          Czy drożejące produkty na półkach oznaczają, że mamy do czynienia z inflacją? Co to właściwie jest inflacja?
          Co wywołuje inflację?
           W jaki sposób NBP zapobiega wzrostowi inflacji?
          Czy emisja większej ilości środków płatniczych zapobiegnie rosnącej inflacji?
          Czy warto oszczędzać lub brać kredyty w czasie inflacji ?
           Czy są jakieś pozytywne skutki inflacji?
          Pani doktor Ilona Skibińska-Fabrowska  przywołując  sytuacje z życia codziennego,  w  prosty i zrozumiały sposób przybliżyła uczestnikom  wiedzę na temat inflacji. Wyjaśniła,  że inflacji nieodłącznie towarzyszy utrata wartości pieniądza, co zmniejsza siłę nabywczą posiadanych zasobów finansowych.   Oznacza to że , stuzłotowy banknot w wyniku inflacji traci swą wartość, chociaż jego nominał pozostaje taki sam.  Jednak po upływie określonego czasu za te same 100 zł nie można już kupić tyle co wcześniej. I zauważamy, że chociaż banknot stuzłotowy wydaje się taki sam jak rok wcześniej, jego siła nabywcza jest już znacznie mniejsza. Trudno uwierzyć, ale mamy też pozytywne skutki inflacji i Pan Jarosław Antosik je przedstawił. Kontrola budżetów domowych, by nie wydawać ponad stan i generalnie, posiadanie wiedzy na temat tego, na co wydajemy pieniądze, przyczynia się do tego , że rozsądniej podchodzimy do zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych - pożyczek i kredytów. Staramy się oszczędzać, np. wodę czy  prąd elektryczny, co zmniejsza wydatki utrzymania domu, jak też przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Pani Marzena Krzeszowiec odpowiadając na pytanie:  Co wywołuje inflację?, wskazała, że przyczyny inflacji są zróżnicowane. Mają na nią wpływ różne czynniki związane ze stanem gospodarki w kraju, polityką monetarną, a obecnie – rosnącymi  cenami paliw energetycznych.
          Innym istotnym elementem  powodującym wzrost inflacji jest  rosnący w społeczeństwie dobrobyt. Ludzie chętniej wydają pieniądze, a to z kolei wiąże się z ogólnym wzrostem cen. Zjawisko inflacji może znacząco wpłynąć na naszą codzienność. Poprzez udział  w debacie  uczniowie zdobyli wiedzę z dziedziny ekonomii i bankowości. Dowiedzieli się, jak bezpiecznie  prowadzić budżet domowy i  jak  kontrolować,  na co wydaje się pieniądze, by nie wydawać ich ponad stan.  Posiadanie wiedzy na ten temat  jest konieczne, aby uchronić się od problemów finansowych. Natomiast nawyk oszczędzania nie tylko w czasie inflacji przyczyni do obniżenie wydatków,  a także przyczyni się do rozwoju naszej Planety. Usłyszana wiedza ekonomiczna   w przyszłości pozwoli bezpiecznie poruszać się w finansach osobistych. Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej  są bogatsi w nowe doświadczenia w prowadzeniu debaty, a także  umiejętności  samodzielnego  zgłębiania wiedzy i krytycznego korzystania z różnych źródeł informacji. Udział w debacie  przybliżył naszej społeczności szkolnej nie tylko wiedzę ekonomiczną dotyczącą banku centralnego, był również okazją do wspólnie spędzonego czasu w drużynie, która  pracowała, wspierała się, aby efektywnie wykonać zadania i uzyskać, jak najlepszy wynik, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie. Nad przebiegiem debaty czuwały koordynator programu Marzanna Gutyj i nauczyciel Małgorzata Kupczak.