• Warsztat uczniowski

• Warsztat uczniowski to  zadanie w ramach III edycji programu Złote Szkoły NBP pod hasłem Poznajemy Bank Centralny. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w składzie: Maja Pikuta , Sandra Kowalska, Katarzyna Oleszek i Beniamin Kubów, Julia Horodko, Malwina Hałasa, Joanna Rorat i Paweł Kawa zdecydowała, że od tego zadania zacznie realizację Programu.  Nasza szkoła liczy 75 uczniów i chcieliśmy dotrzeć z wiedzą na temat Banku Centralnego do wszystkich uczniów. Dlatego zdecydowaliśmy się podczas narady z koordynatorem stworzyć dwie drużyny. Jedna drużyna  Edukacji Ekonomicznej  przygotowała warsztat pod hasłem Poznajemy Bank Centralny   dla uczniów klasy IV-VIII 21 lutego 2023 r., a druga dla oddziału przedszkolnego i klas I-III 23 lutego 2023r.   Ambasadorzy dostosowali do wieku uczestników wiedzę i zadania  utrwalające. Obie drużyny przygotowały scenariusz warsztatu   Poznajemy Bank Centralny. Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej  z drużyny w ciekawy sposób realizowali zadania, które wprowadziły słuchaczy w zagadnienia dotyczące Banku Centralnego. Słuchacze warsztatu dla  klas IV-VIII wysłuchali wykładu Piotra Żuka z Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego pt. Czym jest bank centralny i w jaki sposób realizuje swoją funkcję? W dalszej części obejrzeli prezentację multimedialną o NBP i film animowany o inflacji, który przybliżył  treści   ekonomii w prosty i przystępny  sposób pozwalający zrozumieć   czym jest zjawisko inflacji i  siła nabywcza pieniądza? Jak się liczy inflację? Jak na inflacji jedni zyskują, a inni tracą? W jaki sposób inflacja zaburza funkcjonowanie rynku? oraz co  powoduje inflację?
           Na końcu  rozwiązywali test online podsumowujący wiedzę   o banku centralnym. Uczestnicy  warsztatu wykazali duże zainteresowanie prezentowanym materiałem i  chętnie podjęli się rozwiązania testu. Młodsi słuchacze warsztatu  dowiedzieli się o istnieniu banku centralnego i  jego funkcji z  filmu animowanego dla dzieci pod tytułem Bank Centralny. Po prezentacji multimedialnej utrwalającej wiadomości o banku centralnym  uczniowie z wielkim zaangażowaniem i aktywnością wykonywali zadania przygotowane przez ambasadorów: dzieci z oddziału przedszkolnego układały puzzle, uczniowie kl. I rozwiązywali rebusy i rozsypanki wyrazowe, a uczniowie klasy II i III rozwiązywali zadania na  dobieranie. Warsztaty rozbudziły zainteresowanie uczniów działalnością i rolą banku centralnego,  zainspirowały również do poszerzania wiedzy jego na temat. Ponadto Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej przygotowali ulotki dla dzieci i dorosłych zawierające skompensowaną   wiedzę na temat banku centralnego, które w prosty i przystępny sposób uczą,  czym jest bank centralny i jaką pełni funkcję.
           Warsztaty uczniowskie przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy uczniów naszej szkoły na prezentowany temat, jak i do rozwoju kompetencji społecznych Drużyny Ambasadorów, takich jak: umiejętności krytycznej oceny pozyskanych informacji,  pracy w zespole, planowania działań pod wpływem presji czasu, efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystywania tych umiejętności do prezentowania ich na forum. Ponadto przedsięwzięcie to umożliwiło uczniom nawiązywanie i budowanie relacji z innymi ludźmi, publiczne zabieranie głosu, pomaganie innym, korzystanie ze wsparcia, wywieranie pożądanego wpływu na inne osoby czy radzenie sobie w nowych sytuacjach.
          Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej rozwijając  postawy kreatywne,  musieli  pogodzić zajęcia wynikające z tygodniowego planu zajęć z zadaniami, jakie dyktował projekt.